رایج ترین تجهیزات آزمایشگاهی پزشکی | لیست تجهیزات آزمایشگاهی

تجهیزات آزمایشگاهی پزشکی وسایل آزمایشگاهی لیست تجهیزات آزمایشگاهی خرید عمده لوازم پزشکی

فهرست مطالب این صفحه

تجهیزات آزمایشگاهی پزشکی

هر شخصی که با آزمایشگاه و آزمایش در ارتباط است باید با لیست تجهیزات آزمایشگاهی، آشنایی کامل داشته باشد. به طور کلی می توان گفت وسایل آزمایشگاهی، تجهیزاتی هستند که شناخت آن ها برای هر شخص ضروری است. از تجهیزات آزمایشگاهی پزشکی نه تنها برای بررسی بیماری ها از طریق آزمایش خون استفاده می شود، بلکه برای انواع تحقیقات آزمایشگاهی نیز از این وسایل استفاده می شود. برخی از این وسایل بسیار بزرگ بوده و دارای قیمت بالاتری نیز هستند. به همین دلیل خرید عمده لوازم پزشکی بسیار به صرفه تر خواهد بود. در این مقاله از بوژان طب با ما باشید تا اطلاعات کاملی درباره وسایل آزمایشگاهی به دست آورید.

تجهیزات آزمایشگاهی چیست؟

تجهیزات آزمایشگاهی پزشکی به مجموعه‌ای از ابزار و لوازم مورد استفاده در آزمایشگاه‌ها اطلاق می‌شود. این تجهیزات شامل انواع مختلفی از وسایل و تجهیزات آزمایشی از قبیل دستگاه‌ها، وسایل اندازه‌گیری، وسایل نمونه‌برداری و غیره می‌باشد.

تجهیزات آزمایشگاهی در ایران طبق قوانین و استانداردهای معتبر دنیا تولید می‌شوند به طوریکه می توان گفت تجهیزات تولید شده در ایران با نمونه‌های خارجی آن قابل رقابت هستند و از ویژگی‌های مهم آنها می‌توان به کیفیت، متخصصین ماهر، دسترسی به تکنولوژی‌های روز دنیا و قیمت مناسب اشاره کرد.

به طور کلی، تجهیزات آزمایشگاهی از اهمیت بسیاری برخوردارند و تأمین کیفیت، ایمنی و دقت در انجام آزمایشات و تحقیقات را تضمین می‌کنند.

اهمیت وسایل آزمایشگاهی

تجهیزات آزمایشگاهی پزشکی دارای اهمیت بسیار زیادی هستند. به طور کلی می توان دلایل مهم بودن وسایل آزمایشگاهی را موارد زیر دانست:

امکان انجام تحقیقات

دانشمندان و کسانی که تحقیقات آزمایشگاهی انجام می دهند، به وسیله تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته، قادر به انجام پژوهش‌های تحقیقاتی خود می‌باشند.

تعامل با داده‌ها

همه افرادی که با آزمایشگاه سروکار دارند اعم از دانشجویان رشته های شیمی و علوم پایه، محققان و…. نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته دارند.

کیفیت و استانداردها

مجهز کردن آزمایشگاه‌ها به تجهیزات آزمایشگاهی با کیفیت و مطابق با استانداردهای معتبر دنیا از اهمیت خاصی برخوردار است، زیرا ارتباط مستقیم با ایمنی و کیفیت محصولات را فراهم می‌کند.

لیست تجهیزات آزمایشگاهی

همان طور که در مطالب بالا گفته شد، تجهیزات آزمایشگاهی پزشکی مناسب می تواند در روند کار یک آزمایشگاه بسیار تاثیر گذار باشد. در ادامه قصد داریم لیست تجهیزات آزمایشگاهی را برای شما بیان کنیم. برخی از تجهیزات آزمایشگاهی پزشکی به شرح زیر هستند:

  • میکروسکوپ

میکروسکوپ آزمایشگاهی یکی از تجهیزات رایج در آزمایشگاه‌هاست که برای مطالعه ارگانیسم‌ها و ذرات بسیار کوچکی که با چشم غیرمسلح قابل رؤیت نیستند، استفاده می‌شود. این تجهیزات دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود را دارند. در ادامه دو نوع میکروسکوپ را برای شما بیان خواهیم کرد:

میکروسکوپ نوری

از نور و مجموعه‌ای از لنزهای بزرگنمایی برای بررسی میکروارگانیسم‌ها و ذرات بسیار کوچک استفاده می‌کند. مناسب برای بررسی سلول‌ها و بافت‌های زنده است.

میکروسکوپ الکترونی

از پرتو الکترونی برای تشکیل تصویر استفاده می‌کند و به دلیل قدرت بالای خود برای بررسی ساختارهای بسیار کوچک مناسب است. این میکروسکوپ نسبت به میکروسکوپ‌های نوری قدرتمندتر و با دقت بیشتری عمل می‌کند.

به عنوان یک تکنولوژی مهم در علم و پژوهش، میکروسکوپ‌ها نقش بسیار حیاتی در پیشرفت دانش و تحقیقات دارند.

  • سمپلر آزمایشگاهی

سمپلرهای آزمایشگاهی یکی از تجهیزات آزمایشگاهی پزشکی هستند. به طور کلی می توان گفت این وسیله از ابزارهای حیاتی در آزمایشگاه‌های مدرن است که برای حجم‌برداری دقیق از نمونه‌ها استفاده می‌شوند. این ابزارها بخشی اساسی از فعالیت‌های آزمایشگاهی در حوزه‌های مختلف از جمله شیمی، تشخیص طبی، داروسازی، پزشکی قانونی و غیره محسوب می‌شوند.

برخی از ویژگی‌های سمپلرهای آزمایشگاهی شامل عرضه در مدل‌ها و با حجم‌های متنوع، دقت بالا در حجم‌برداری، استفاده گسترده در آزمایشگاه‌های مختلف، ابزار حیاتی برای انجام آزمایش‌های دقیق و… می شود.

  • لوله‌های آزمایش

لوله‌های آزمایش، یکی از تجهیزات رایج آزمایشگاهی است که بسته به کاربردهای مختلف در انواع، ابعاد و جنس‌های گوناگون عرضه می‌شوند.

انواع لوله‌های آزمایش شامل لوله‌های فالکون است که برای سانتریفیوژ کردن مواد مناسب هستند. این لوله‌ها برای انجام آزمایش‌های مختلف، نگهداری نمونه‌ها و اندازه‌گیری‌های مختلف در آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شوند.

  • جالوله‌ای آزمایشگاهی

جالوله‌ای آزمایشگاهی، یکی دیگر از مهم ترین تجهیزات آزمایشگاهی پزشکی در آزمایشگاه است که برای نظم دادن به تعداد زیادی لوله‌های آزمایش استفاده می‌شود.

این وسیله ارتباط مستقیم با لوله‌های آزمایش دارد. جالوله ای به آزمایشگاه‌ها کمک می‌کنند تا لوله‌های آزمایش را به‌طور منظم و سازمان‌یافته نگهداری کنند.

تعداد زیادی از آزمایشگاه‌ها نیاز به جالوله‌های بیشماری دارند تا از بی نظمی و اشتباهات در استفاده از لوله‌ها جلوگیری کنند.

استفاده از جالوله‌های آزمایشگاهی به آزمایشگاه‌ها کمک می‌کند تا به‌طور موثر از لوله‌های آزمایش استفاده کنند و محیط آزمایش را سازماندهی کنند.

  • شیشه‌آلات آزمایشگاهی

شیشه‌آلات آزمایشگاهی یکی از اجزای اساسی و بی‌جدایی‌ناپذیر آزمایشگاه‌ها می‌باشند. این ظروف به خاطر بی‌اثر بودن، باعث می شوند تا کاربران به راحتی مواد شیمیایی مختلف را درون آن‌ها نگهداری و یا مخلوط کنند.

انواع شیشه‌آلات آزمایشگاهی شامل فلاسک حجمی است که نوعی ظرف شیشه‌ای برای نگهداری حجمی از مایعات که در تهیه محلول‌های استاندارد و رقیق کردن محلول‌ها استفاده می‌شود.

شیشه‌آلات آزمایشگاهی بر اساس مواد ساخت، اندازه و کاربردهای خاص، به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند تا به راحتی برای هر کاربردی ظروف مناسب فراهم شود.

  • ترمومتر

از دیگر تجهیزات آزمایشگاهی پزشکی می توان به ترمومتر اشاره کرد. ترمومترها، وسیله‌ای است که برای اندازه‌گیری دما استفاده می‌شود. در آزمایشگاه‌ها، ترمومترها برای اندازه‌گیری دما‌های مختلف مواد و محلول‌ها استفاده می‌شوند.

ترمومترهای آزمایشگاهی دارای دو نوع مختلف به شرح زیر هستند:

ترمومتر دیجیتال

این نوع ترمومتر با استفاده از صفحه نمایش دیجیتالی دقت بیشتری در اندازه‌گیری دما دارد.

ترمومتر ساده

ترمومتر‌های ساده نیز برای اندازه‌گیری دما استفاده می‌شوند و معمولا دارای شیشه و مایعی هستند که با تغییر دما، میزان نشانگر آن تغییر می‌کند.

درجه‌بندی و دقت ترمومترهای آزمایشگاهی ممکن است بسته به نوع و کاربرد آن‌ها متفاوت باشد.

تجهیزات آزمایشگاهی پزشکی 
 وسایل آزمایشگاهی 
 لیست تجهیزات آزمایشگاهی 
 خرید عمده لوازم پزشکی

  • ترازوهای آزمایشگاهی

ترازو آزمایشگاهی دارای انواع مختلفی است که به شرح زیر هستند:

ترازوهای آنالیتیکال (تحلیلی)

این ترازوها برای اندازه‌گیری دقیق جرم نمونه‌های آزمایشگاهی، معمولاً مقادیر کمتر از میلی‌گرم، طراحی شده‌اند و از ابزارهای حساس و پرکاربرد آزمایشگاهی هستند.

ترازوهای رطوبتی آزمایشگاهی

این نوع ترازوها برای اندازه‌گیری رطوبت یک نمونه‌ی جامد یا محلول در مایع استفاده می‌شوند.

ترازوهای آزمایشگاهی، از دقت‌های مختلف بسته به نوع و کاربردشان ساخته می‌شوند. به عنوان مثال، ترازوهای آنالیتیکال برای اندازه‌گیری دقیق جرم نمونه‌های آزمایشگاهی طراحی شده‌اند، در حالیکه ترازوهای رطوبتی برای اندازه‌گیری رطوبت نمونه‌ها استفاده می‌شوند.

  • پی‌ست‌ها

از دیگر تجهیزات آزمایشگاهی پزشکی می توان به پیست ها اشاره کرد. پیست آزمایشگاهی یک بطری شستشو با یک نازل است که برای شستشوی ظروف یا لام آزمایشگاهی و همچنین استریل کردن استفاده می‌شود. این بطری‌ها اغلب از پلی اتیلن ساخته می‌شوند.

پیست‌ها برای شستشوی ظروف یا لام آزمایشگاهی استفاده می‌شوند. علاوه بر شستشو، این بطری‌ها برای استریل کردن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

معمولاً پیست‌ها می‌توانند با حلال‌هایی مانند اتانول یا آب دیونیزه پر شوند. برای اهداف خاص، پیست‌های لیبل‌دار نیز موجود است که برای پر کردن با حلال‌ها بهترین گزینه می‌باشند.

بنابراین، پیست آزمایشگاهی یک وسیله مهم برای شستشو و استریل کردن ظروف و لام‌های آزمایشگاهی است.

  • انبر

هنگام کار در آزمایشگاه، کاربران اغلب باید با ظروف حاوی مواد شیمیایی، مواد داغ و سایر نمونه‌های خطرناک کار کنند. انبر برای کار با ظروف حاوی مواد خطرناک و یا ظروف آزمایشگاهی داغ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع انبرهای آزمایشگاهی شامل موارد زیر است:

انبرهای مختص بشرها

این نوع انبرها برای کار با ظروف حاوی مواد خطرناک طراحی شده‌اند.

انبرهای بوته چینی

این انبرها برای کار با بوته‌های چینی و ظروف داغ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هر یک از انواع انبرهای آزمایشگاهی برای استفاده خاصی طراحی شده‌اند تا کاربران بتوانند به‌طور ایمن و موثر از ظروف حاوی مواد خطرناک و داغ استفاده کنند.

  • سیفتی‌باکس‌ها

سیفتی باکس‌ها یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی پزشکی به شمار می‌آیند. این باکس‌ها برای دورانداختن نوک‌های تیز و برنده مانند تیغ، سرنگ‌ها، نوک سمپلر‌های آغشته به مواد خطرناک مانند نمونه‌های سمی یا بیولوژیکی استفاده می‌شوند.

اهمیت سیفتی‌باکس‌ها در آزمایشگاه به دلایل زیر است:

پیشگیری از آسیب‌های ناشی از نوک‌های تیز

استفاده از سیفتی‌باکس‌ها به‌طور قابل توجهی از آسیب‌های ناشی از نوک‌های تیز و برنده جلوگیری می‌کند.

حفظ محیط کاری ایمن و تمیزاین باکس‌ها باعث حفظ محیط کاری ایمن و تمیز می‌شوند.

با استفاده از سیفتی‌باکس‌ها، خطرات احتمالی ناشی از نوک‌های تیز و برنده کاهش یافته و امنیت محیط کاری حفظ می‌شود.

خرید عمده لوازم پزشکی

برای خرید عمده لوازم پزشکی و انواع تجهیزات آزمایشگاهی پزشکی و لوازم جراحی می توانید به سایت بوژان طب مراجعه کنید. این مجموعه با سابقه ای طولانی مدت در زمینه خرید و فروش انواع لوازم و تجهیزات پزشکی توانسته است نظر افراد زیادی را به خود جلب کند. با خرید از این مجموعه، خرید راحت و مطمئن را تجربه خواهید کرد.

 

بوژان طب
ارسال دیدگاه