تیغ بیستوری جراحی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

تیغ بیستوری جراحی تیغ بیستوری چیست

فهرست مطالب این صفحه

تیغ بیستوری جراحی

تیغ بیستوری جراحی به تیغ جراحی گفته می شود. نام دیگر این محصول اسکالپل نیز می باشد. این وسیله از جنس فولاد ضد زنگ بوده و انواع مختلفی دارد. تیغ بیستوری ۱۵، تیغ بیستوری ۱۱، تیغ بیستوری 12 و… از شماره های پرکاربرد و مختلف این تیغ هستند.  دسته تیغ بیستوری نیز که از آن برای نگهداری تیغ بیستوری استفاده می شود، از جنس فولاد ضد زنگ است. در این مقاله از بوژان طب قصد داریم درباره اینکه تیغ بیستوری چیست و چه کاربردهایی دارد صحبت کنیم. پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

تیغ بیستوری چیست؟

چنانچه تمایل دارید بدانید تیغ بیستوری چیست و چه کاربردهایی دارد بهتر است بگوییم که تیغ بیستوری جراحی یک نوع تیغ برنده و بسیار تیز است که در عملیات جراحی برای برش بافت‌های بدن استفاده می‌شود. این تیغ‌ها به عنوان ابزار حیاتی در اتاق عمل استفاده می‌شوند.

تیغ جراحی از جنس آلیاژ ضد زنگ کربن یا فولاد ساخته می‌شود. هر یک از این انواع ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند. به عنوان مثال، تیغ جراحی استیل ضد زنگ دارای مقاومت در برابر زنگ زدگی و عفونت بیشتری است، در حالی که تیغ جراحی کربن استیل دارای تیزی بیشتری است. این تیغ‌ها به صورت بسته‌بندی تک استریل تولید و در بسته‌بندی‌های کامل قرار می‌گیرند. تیغ‌های بیستوری عموما به صورت یکبار مصرف هستند و باید از هر تیغ یک بار استفاده شود. البته تیغ‌هایی وجود دارند که تیغه قابل تعویض دارند و پس از کند شدن، مجددا آنها را می‌توان تیز کرد.

تیغ بیستوری ۱۵ تیغ بیستوری ۱۱

نکات استفاده از تیغ بیستوری جراحی

زمان استفاده از تیغ بیستوری باید نکاتی را در نظر بگیرید. برخی از این نکات به شرح زیر هستند:

تعویض و استریل کردن

تعویض و استریل کردن تیغ جراحی بسیار مهم است تا از انتقال عفونت به بیمار جلوگیری شود.

استفاده توسط متخصصان

استفاده از تیغ جراحی باید توسط افراد ماهر و متخصص انجام شود تا از وقوع حوادث و مشکلات جدی جلوگیری شود.

تیز بودن تیغ

تیغ جراحی باید بسیار تیز باشد تا بتواند به درستی بافت‌های بدن را برش دهد. همچنین این وسیله باید دارای مقاومت و استحکام بسیار زیادی بوده تا در عملیات های مهم اتفاقی صورت نگیرد.

سایزهای مختلف تیغ بیستوری

تیغ بیستوری جراحی دارای اندازه و و سایز های مختلفی است. این کار به خاطر راحت بودن متخصص در زمان برش انجام شده است. چرا که ضخامت پوست ها با همدیگر کاملا متفاوت است. هر کدام از تیغ ها دارای شماره های مخصوص و در نتیجه کاربردهای متفاوتی هستند. قابل ذکر است که مهم ترین تیغ بیستوری جراحی، شماره 10، 11 و 15 است. سایزهای مختلف تیغ بیستوری به شرح زیر است:

تیغ بیستوری 10

تیغ بیستوری با سایز ۱۰ به عنوان ظریف‌ترین تیغ جراحی شناخته می‌شود که به دلیل ضخامت کم آن، برای انجام کارهایی که نیاز به دقت و ظرافت بالا دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از این تیغ در اعمال کاشت مو بسیار استفاده می شود چرا که نیاز به ظرافت کاری دارد. همچنین استفاده از این تیغ در اعمال حجامت به دلیل نیاز به برش دقیق و ظرافت بالا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

"</p

تیغ بیستوری ۱۱

تیغ بیستوری ۱۱ یکی از پرکاربردترین انواع تیغ‌های جراحی است. این نوع تیغ دارای لبه‌ی نازکی است و برای ایجاد برش‌های سطحی روی پوست و حتی شریان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به لبه نازک این تیغ، برای ایجاد برش‌های سطحی و دقیق روی پوست در عملیات جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین می‌توان از آن برای برش شریان‌ها در عملیات جراحی استفاده کرد. این تیغ به دلیل ویژگی‌های خاص خود، ابزار حیاتی در عملیات جراحی است و در مواردی که نیاز به برش‌های دقیق و سطحی استفاده می‌شود، اهمیت ویژه‌ای دارد.

تیغ بیستوری 12

تیغ بیستوری 12 با داشتن یک برآمدگی که قسمت تیز خود را در بر می‌گیرد، از سایر تیغ‌ها متمایز است. این ویژگی باعث می‌شود پزشک تسلط بیشتری هنگام دست گرفتن آن داشته باشد و از آن برای انجام برش‌های حساس در قسمت‌های مختلف بدن و در دندانپزشکی استفاده کند.

وجود برآمدگی در این تیغ بیستوری جراحی، آن را برای انجام برش‌های حساس در قسمت‌های مختلف بدن، از جمله در دندانپزشکی، مناسب می‌کند.

تیغ بیستوری ۱۵

تیغ بیستوری ۱۵ همانند تیغ شماره ۱۱، از جمله پرمصرف‌ترین و پرکاربردترین انواع تیغ‌ها در حوزه پزشکی محسوب می‌شود. این تیغ از ویژگی خاصی برخوردار است که آن، منحنی بودن لبه‌ی تیغ است.

از این تیغ برای انجام عملیات جراحی چشم مانند جراحی پلک استفاده می‌شود که نیاز به برش‌های منحنی دارد.

در اعمال جراحی قلبی عروقی و کرونر قلب نیز از تیغ بیستوری سایز ۱۵ برای برش‌های منحنی استفاده می‌شود. همچنین در برخی از عملیات دندانپزشکی نیز به دلیل نیاز به برش‌های منحنی، از این تیغ استفاده می‌شود.

تیغ بیستوری شماره ۲۲

تیغ بیستوری شماره ۲۲ در مناطقی از بدن که ضخامت بیشتری دارند مانند ران‌ها استفاده می‌شود. همچنین برای انواع جراحی‌ها و کالبدشکافی نیز از این تیغ بهره می‌برند.

تیغ بیستوری شماره ۲۴

تیغ بیستوری شماره ۲۴ نیز یکی دیگر از انواع تیغ بیستوری جراحی است که مورد استفاده برای مناطق با بافت ضخیم، کالبدشکافی و دامپزشکی می باشد. این تیغ نسبت به تیغ شماره ۲۲، لبه‌ی گردتری دارد.

دسته تیغ بیستوری چیست؟

دسته تیغ بیستوری یک قسمت حیاتی از ابزار جراحی است که برای اتصال تیغ‌های جراحی به کاربردهای مختلف در جراحی استفاده می‌شود. این دسته‌ها از جنس استیل ضد زنگ، برنج یا آلیاژ کربن ساخته می‌شوند و معمولاً قابلیت چندبار استفاده را دارند.

دسته بیستوری عموماً در سایزهای ۱ تا ۷ شماره‌گذاری می‌شوند، با اینکه شماره‌های ۳ و ۴ کاربرد بیشتری دارند.

تیغ‌های جراحی با شماره‌های مختلف به دسته بیستوری انطباق می‌یابند، به عنوان مثال، تیغ‌های شماره ۹ تا ۱۵ بر روی دسته بیستوری شماره ۳ و تیغ‌های شماره ۲۰ تا ۲۴ بر روی دسته شماره چهار قرار می گیرند.

قابل ذکر است که هرچه عمق ناحیه مورد نظر بالاتر رود، از تیغ و دسته‌ی بالاتری استفاده می‌شود که در اینصورت دسته‌ی تیغ نازک‌تر و بلندتر خواهد بود.

دسته تیغ بیستوری

نحوه منطبق کردن تیغ بیستوری جراحی بر روی دسته

منطبق کردن تیغ بیستوری جراحی بر روی دسته باید به صورت زیر انجام گیرد:

شیارهای منطبق کننده

در قسمت انتهایی تیغ و دسته، شیارهایی وجود دارند که برای منطبق کردن آنها با یکدیگر طراحی شده‌اند.

استفاده از پنس سوزنگیر

برای جا انداختن تیغ در دسته، نیاز به یک پنس سوزنگیر دارید. قسمت کند و غیر بران تیغ را با سوزنگیر بگیرید و به صورت موازی داخل شیار دسته قرار دهید.

درآوردن تیغ

برای خارج کردن تیغ، انتهای آن را با پنس بگیرید و به جلو فشار دهید تا خارج شود.

با انجام نکات بالا می توانید به راحتی تیغ را تعویض کنید.

نکات خرید تیغ بیستوری

زمان خرید تیغ بیستوری جراحی باید حتما نکاتی را در نظر بگیرید تا خرید بهتری داشت باشید. برخی از این نکات به شرح زیر هستند:

استریل بودن تیغ

تیغ‌های جراحی وسایل استریلی هستند و نیازی به استریل کردن مجدد ندارند. تا زمان استفاده، آنها را از بسته خارج نکنید.

مناسب بودن تیغ برای عمل

از تیغ مناسب برای انجام عمل مورد نظر استفاده کنید و هماهنگی بین تیغ و دسته را در نظر بگیرید.

احتیاط و دقت

تیغ‌های جراحی بسیار تیز هستند، بنابراین تمام دقت و احتیاط را هنگام استفاده از آنها به کار ببرید تا هیچ آسیبی به پوست خود یا دیگران وارد نشود.

انتخاب برند معتبر

به دلیل حساسیت عملیات جراحی، از تیغ‌هایی استفاده کنید که از برندهای معتبر و با استانداردهای لازم تولید شده‌اند.

بهترین برندهای تیغ بیستوری شامل تیغ بیستوری موریس، تیغ بیستوری های کات، تیغ بیستوری سوان مورتون هستند.

برای خرید تیغ بیستوری جراحی و دسته تیغ، می‌توانید به فروشگاه اینترنتی بوژان طب مراجعه کنید. همچنین می‌توانید از سایر وسایل مصرفی پزشکی نیز دیدن نمایید.

کلام آخر

امروزه تیغ بیستوری جراحی کاربردهای بسیار زیادی در اتاق عمل و دیگر مکان ها دارد. در این مقاله از سایت بوژان طب سعی کردیم اطلاعات کاملی درباره این محصول برای شما بیان کنیم. مجموعه بوژان طب یکی از بهترین و به روز ترین سایت ها و فروشگاه های اینترنتی در زمینه انواع تجهیزات پزشکی است. برای خرید هر نوع وسیله پزشکی می توانید به این مجموعه مراجعه کرده و خرید راحت و مطمئن را تجربه کنید.

 

sourcea
ارسال دیدگاه