برای حجامت به چه وسایلی نیاز داریم؟

حجامت

فهرست مطالب این صفحه

معرفی وسایل مورد نیاز برای حجامت

حجامت یکی از روش‌های طبابت سنتی است که این روزها برای درمان بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات استفاده می‌شود. آشنایی با وسایل حجامت قبل از انجام آن از نکات مهم و ضروری است. در این مقاله همراه ما باشید تا ضمن معرفی حجامت و انواع آن، وسایل لازم برای حجامت را نیز به شما معرفی کنیم.

معرفی حجامت

حجامت در کشور ما قدمتی چند هزار ساله دارد. علاوه بر ایران، چین و یونان از جمله کشورهایی هستند که از دیرباز برای درمان، از طب حجامت استفاده می‌کنند. حجامت با وسایل مخصوص انجام می‌شود. نواحی بدن که عمل حجامت بر روی آن انجام می‌شود، متفاوت است. هر قسمت از بدن برای درمان یک بیماری خاص حجامت می‌شود. قبل از انجام آن باید به طور کامل این طب سنتی را نزد متخصصین آموزش ببینید. باید با فواید، نکات و وسایل حجامت کاملا آشنا باشید. افراد معمولا به سختی زیر بار طب حجامت می‌روند زیرا خراش‌هایی بر روی پوست بدن ایجاد می‌شود که باعث ترس و نگرانی برخی آنها می‌گردد. از همین رو قبل از حجامت باید افراد را به این موضوع آگاه کنید و دانش و اطلاعات آن‌ها را در این زمینه بالا ببرید.
با گسترش فرهنگ استفاده از طب سنتی، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به جای روش‌های درمانی پیچیده و داروهای شیمیایی از این روش برای درمان بیماری‌های خود استفاده کنند. در دین اسلام بر این طب سنتی تاکید شده و پزشکان طب سنتی با بهره مندی از علم و دانش لازم همواره به درمان بیماران مشغول هستند.
همانقدر که این روش برای درمان بیماری مفید است در صورت نداشتن مهارت، دانش و تخصص لازم، نتایج و مضرات بسیاری به دنبال خواهد داشت.
در برخی از کشورها ۸۰ درصد نیازهای اولیه بهداشتی افراد به این روش برطرف می‌شود.

وسایل حجامت

 • لیوان حجامت
 • رول ملحفه
 • گاز غیراستریل
 • پنبه

روش انجام حجامت

حجامت به دو روش خشک و تر انجام می‌شود. در حجامت خشک پس از ضد عفونی مکان مورد نظر، آن ناحیه را ماساژ داده و با یک لیوان حجامت، مکش انجام می‌شود. در این حالت خون از بدن خارج نمی‌شود. حجامت که از طب‌های سنتی در ایران است برای درمان دردها و جلوگیری از انسداد عروق همواره استفاده می‌شده است. در حجامت تر برخلاف حجامت خشک از بدن خون خارج می‌شود. در این روش با استفاده از تیغ مخصوص و ضدعفونی شده خراش‌هایی در سطح پوست ایجاد می‌شود و سپس با لیوان مخصوص عمل بادکش انجام شده و خون از محل بریده شده خارج می‌شود. کسی که عمل حجامت را انجام می‌دهد پس از بررسی شرایط بیمار تشخیص می‌دهد که حجامت تر برای او مناسب است یا حجامت خشک. در حجامت تر وسایل مورد استفاده بیشتر است و باید تمامی وسایل ضدعفونی شده بوده و در محیطی تمیز انجام شود.

حجامت

چه افرادی برای حجامت مناسب هستند؟

هم افراد سالم و هم افراد بیمار می‌توانند حجامت کنند. افرادی که سالم هستند با انجام حجامت و دفع سموم از بدن خود، مواد زائدی که در خون و عروق آنها وجود دارد را از بدن دفع کرده و از ابتلا به بیماری‌های احتمالی در آینده پیشگیری می‌کنند. افراد بیمار نیز برای درمان بیماری‌های خود و تسکین دردهایشان از حجامت استفاده می‌کنند.

فواید حجامت

حال که با وسایل حجامت آشنا شدیم می‌خواهیم فواید آن را معرفی کنیم. عمل بادکش با یک فنجان حجامت و خراش‌های کوچک روی سطح پوست با تیغ جراحی انجام می‌شود که باید از تجهیزات حجامت استریل استفاده شود. خون از این خراش‌ها خارج می‌شود و مواد زائد از بدن دفع می‌گردد. به طور کلی منظور از حجامت حذف مواد زاید و سموم از خون یک فرد بیمار یا سالم است. حجامت یک درمان برای بسیاری از بیماری‌ها است و از ابتلا به برخی امراض نیز پیشگیری می‌کند. فواید آن از نظر علمی ثابت شده است و در بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کشور ما این روش درمان از گذشته تا به امروز استفاده می‌شده که در گذشته با تجهیزات حجامت سنتی مانند شاخ گاو و … این طب سنتی برای بیمار انجام می‌شده است. امروزه حجامت در جامعه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد اما این روزها تجهیزات سنتی با حجامت استریل و صنعتی جایگزین شده است. برخی از خواص حجامت عبارتند از:

 • درمان سردردهای مزمن
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • درمان بیماری‌های تنفسی
 • غلظت خون را از بین می‌برد
 • درمان و کاهش آلرژی
 • جلوگیری از انقباض ماهیچه‌ها
 • درمان افسردگی
 • درمان بیماری‌های گوارشی

انواع حجامت

حجامت برای درمان بیماری و دردهای مختلفی انجام می‌شود که بر این اساس ناحیه اجرای آن بر روی بدن متفاوت خواهد بود.

حجامت عام

یکی از متداولترین انواع حجامت است و خراش و بادکش بین کتف‌ها انجام می‌گیرد. این حجامت برای درمان بیماری‌هایی از قبیل تپش قلب، آکنه، زگیل، جوش، کهیر، چربی خون و … کاربرد دارد.

حجامت سر

برای درمان‌ بیماری‌هایی مانند سردرد، میگرن و بیماری‌هایی که به سر و صورت مرتبط است، استفاده می‌شود. برای انجام آن بخشی از موی سر تراشیده می‌شود تا عمل بادکش به راحتی انجام شود.

حجامت ساق پا

در این نوع حجامت خراش و بادکش بر روی ساق پا انجام می‌شود. برای رقیق شدن خون در این ناحیه آب داغ ریخته شده و مسافتی به شکل پیاده پیموده می‌شود‌. درمان بیماری‌هایی از قبیل پادرد، سیاتیک، واریس، فشار خون، گرفتگی عضلات پا و … با حجامت انجام می‌شود.

در این مقاله سعی کردیم به معرفی حجامت و وسایل حجامت بپردازیم. فروشگاه اینترنتی بوژان تب بزرگترین فروشگاه اینترنتی با معتبرترین برندهای دنیا در زمینه‌ی ارتوپدی، سلامت خانگی، توانبخشی و … است. با داشتن بهترین کارشناسان فروش در زمینه تجهیزات پزشکی توانایی ارائه هرگونه مشاوره و خدمات در رابطه با انتخاب و فروش تجهیزات پزشکی را به عموم مردم دارا می‌‌‌‌باشد.

کلیدواژه : حجامت
sourcea
ارسال دیدگاه