تاثیر ویتامین در بیماری کرونا چیست؟

فهرست مطالب این صفحه

تاثیر ویتامین در بیماری کرونا

صحبت راجع به کرونا، پیشگیری و درمان آن یکی از رایج ترین صحبت های این روز ها در تمام دنیا است. کرونا ویروس در چند ماه اخیر همه جهان را تحت تاثیر قرار داده و معضلی اساسی برای سلامتی افراد جامعه ایجاد کرده است. مهمترین عاملی که می تواند از ابتلا به کرونا پیشگیری کند، ارتقای سیستم ایمنی است که ویتامین ها بر آن تاثیر زیادی دارند. یکی از عواملی که سبب می شود سیستم ایمنی ضعیف شود استرس و ترس مداوم از ابتلا به این بیماری است. قدرت سیستم ایمنی در ابتلا به کرونا آنقدر مهم است که حتی افراد مبتلا با تقویت ایمنی خود، بهبود می یابند.در این مقاله از سایت بوژان طب  به تاثیر ویتامین در بیماری کرونا می پردازیم.

 

تاثیر ویتامین در بیماری کرونا

 

تاثیر ویتامین در بیماری کرونا: معرفی ویتامین های موثر در ارتقای سیستم ایمنی

برخی از ویتامین ها هستند که بر ارتقا سیستم ایمنی تاثیر می گذارند. این ویتامین ها به شرح زیر هستند:

ویتامین A

این ویتامین یکی از مهمترین ویتامین هایی است که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و به همین دلیل قادر است سیستم ایمنی را تقویت کرده و از ابتلا به کرونا جلوگیری کند.

ویتامین C

این ویتامین به سیستم ایمنی بدن کمک میکند تا باکتری ها و ویروس ها را نابود کند.

ویتامین D

مطالعات نشان داده اند ویتامین D  از عفونت های تنفسی پیشگیری می کند.

ویتامین E

این ویتامین هم یک آنتی اکسیدان قوی است که با خنثی کردن اکسیدان ها، التهاب را کاهش داده و سیستم ایمنی را تقویت می کند.

ویتامین K

از ریه ها در برابر حمله های ویروس محافظت می کند.

 

اکنون که با تاثیر ویتامین ها برای مقابله با ویروس کرونا آشنا شدیم، خوب است قدری درباره این ویتامین ها و منابع غذایی آنها بیشتر بدانیم.

تاثیر ویتامین در بیماری کرونا: ویتامین C و منابع آن

برخی مطالعات نشان داده اند که ویتامین C سیستم ایمنی را قوی می کند. اگرچه سلول های بدن برای تولید پروتئین هایی که برای حمله به باکتری ها لازم هستند، از این ویتامین استفاده می کند؛ اما شواهدی بر اینکه ویتامین C بتواند از ابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگی جلوگیری کند نیست. با این حال از زمان شیوع کرونا ادعاهای زیادی درباره تاثیر ویتامین ها برای مقابله با ویروس کرونا شده است که یکی از این ادعاها این است که ویتامین C مانع از ابتلا به این ویروس است.

مرکبات مهمترین منبع این ویتامین هستند. پرتقال، لیمو، نارنگی منابع عالی هستند. فلفل، کلم بروکلی، گوجه فرنگی، جعفری، انبه و کیوی از سایر منابع غنی این ویتامین محسوب می شوند.

 

تاثیر ویتامین در بیماری کرونا ویتامینD  و منابع آن

گاهی ممکن است مصرف یک دوز متوسط روزانه یا هفتگی ویتامین D از سرماخوردگی جلوگیری کند. در افرادی که کمبود این ویتامین را دارند، مکمل یاری با ویتامین D، سبب کاهش عفونت های تنفسی است. اما باید توجه داشت مصرف بیش از حد این ویتامین سبب افزایش کلسیم خون، سنگ کلیه، مشکلات ریتم قلب و سردرگمی ذهنی می شود. ویتامین D در مبحث تاثیر ویتامین ها برای مقابله با ویروس کرونا یکی از ویتامین های مطرح است.

معمولا ویتامین D در غذاها بسیار کم است. با این حال روغن کبد ماهی، ساردین و سالمون از منابع خوب آن هستند. مقدار کمی ویتامین D در تخم مرغ و شیر یافت می شود.

تاثیر ویتامین در بیماری کرونا ویتامین K و منابع آن

مطالعات مختلفی نشان داه اند که این ویتامین بدن را در مقابل عفونت های تنفسی محافظت می کند. پروسه از بین بردن سلول های فرسوده و ساختن انواع جدید آنها، نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی دارد. ویتامین K  پروتئینی را که در این فرآیند ها دخیل است فعال می کند.

سبزیجات برگ سبز مانند کلم، اسفناج، جعفری و کاهو (مخصوصا قسمت سبز رنگ)؛ همچنین کلم بروکلی، گوشت، تخم مرغ، ماهی، جگر و غلات از منابع ویتامین K هستند.

تاثیر ویتامین در بیماری کروناویتامین A و منابع آن

ویتامین   Aبدن را در برابر عفونت مصون می کند. برای دریافت آن باید به سراغ غذاهایی برویم که پیش ساز آن را دارند. پیش ساز ویتامین A کاروتنوئید ها هستند که در مواد غذایی مثل هویج، کدو تنبل، طالبی و سیب زمینی شیرین وجود دارند. بدن این ترکیبات را به ویتامین A تبدیل میکند.

البته ویتامین A پیش ساخته نیز در مواد غذایی مختلفی وجود دارد که بیشترین مقدار آن در جگر و روغن ماهی است. سایر منابع ویتامین A شامل شیر، تخم مرغ، سبزیجات برگ سبز است.

تاثیر ویتامین در بیماری کروناویتامینE  و منابع آن

این ویتامین یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که مانند ویتامین C از عفونت جلوگیری می کند. ویتامین E برای حدود 200 واکنش بیوشیمیایی بدن لازم است. منابع ویتامین E بسیار وسیع هستند که به برخی از آنها در اینجا اشاره می شود:

ویتامین E در روغن های گیاهی، مغزها و دانه ها یافت می شود. روغن جوانه گندم، روغن آفتابگردان، کلزا و سویا، دانه های آفتابگردان، بادام درختی، بادام زمینی، کره بادام زمینی، اسفناج، کدو تنبل، فلفل دلمه ای قرمز از منابع این ویتامین هستند.

اکنون که تاثیر ویتامین ها برای مقابله با ویروس کرونا را میدانید، با یک رژیم سالم به مقابله با کرونا بپردازید. علاوه بر این برای پیشگیری از این بیماری لازم است:

فاصله اجتماعی را رعایت کنید.

دست ها را به صورت نزنید.

ماسک بزنید.

مرتب دست هایتان را بشویید.

sourcea
ارسال دیدگاه