کاربرد انواع تیغ بیستوری که باید بدانید

تیغ بیستوری

فهرست مطالب این صفحه

همه چیز درباره کاربرد تیغ بیستوری

تیغ بیستوری نوعی تیغ است که در دسته لوازم جراحی قرار میگیرد. نام دیگر آن اسکالپل بوده و از فولاد ضدزنگ ساخته شده است. در این مقاله می‌خواهیم به معرفی و بررسی کاربرد انواع تیغ بیستوری بپردازیم.
تیغ بیستوری دارای انواع مختلفی است. معمولا می‌توان آن را به صورت ثابت یا قابل تعویض خریداری کرد.‌ هرکدام از این تیغ‌ها با توجه به خصوصیاتی که دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور مثال تیغ شماره ۱۲ برای ایجاد شکاف‌های کوچک و تیغ ۲۳ برای کالبد شکافی استفاده می‌شود. بنابراین کاربرد انواع تیغ بیستوری بر اساس شماره متفاوت خواهد بود‌. این تیغ‌ها در بسته‌های ۱۰۰ عددی عرضه شده که هر تیغ در هر بسته در جلد مخصوص قرار گرفته است.

تیغ بیستوری چیست؟

قبل از بررسی کاربرد انواع تیغ بیستوری باید با انواع آن آشنا باشید. این تیغ‌ها از جنس کربید تنگستن ساخته شده و عموما یکبار مصرف هستند. اصلی‌ترین کاربرد آن‌ها برش بافت پوست است و در عمل‌های جراحی استفاده می‌شود. از لحاظ شکل ظاهری و لبه به چند دسته تقسیم می‌شوند. شماره‌های ۱۰، ۱۰A، ۱۱، ۱۲، ۱۲B، ۱۲D، ۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۵A، ۱۵C، ۱۵D، ۱۶، ۱۸،۱۹، ۲۰، ۲۱، ۲۲ و … از جمله آنها هستند. برای استفاده از این تیغ‌ها، آن‌ها را بر روی دسته بیستوری قرار می‌دهند.

کاربرد انواع تیغ بیستوری

کاربرد انواع تیغ بیستوری برای انجام امور پزشکی و دندانپزشکی است. جنس مواد به کار رفته در ساختار این تیغ‌ها شدت تیز بودن و برندگی آن را مشخص می‌کند. هر چه کیفیت مواد استفاده شده بهتر باشد، کیفیت تیغ بالاتر خواهد بود.

تیغ بیستوری شماره 10

از این تیغ برای اهداف پزشکی استفاده می‌شود. از دیگر مصارف آن‌ها در صنعت، صنایع دستی و آثاری که روی چوب کنده کاری می‌شود، می‌باشد. علاوه بر این برای کاشت مو ، حجامت و PRP نیز کاربرد دارد.

تیغ بیستوری شماره 11

یکی از پراستفاده‌ترین و تیزترین تیغ‌ها است. این ویژگی موجب شده تا برای حجامت از تیغ بیستوری شماره 11 استفاده کنند. همچنین می‌توان از این تیغ برای برش‌های مختلف در جراحی عمومی و عروقی استفاده کرد. در واقع این تیغ برای ایجاد برش‌های سطحی و ظریف بر روی بدن بیمار مناسب هستند.

تیغ بیستوری

تیغ بیستوری شماره 15

این تیغ دارای یک لبه گرد کوچک بوده و برای ایجاد برش‌های بسیار ظریف و منحنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر موارد کاربرد این تیغ‌ها انجام عمل‌‌های حساس از جمله عمل قلب است. یکی از مهمترین کاربردهای تیغ شماره ۱۵ برای عمل بلفاروپلاستی یا جراحی چشم است زیرا ناحیه چشم حساسیت بالایی دارد و باید از تیغ با درجه حساسیت و ظرافت بالا استفاده نمود.

تیغ بیستوری یکبار مصرف

اسکالپل‌های یکبار مصرف معمولا دارای دسته پلاستیکی با تیغه قابل ارتقا هستند. این دستگاه‌ها یکبار مصرف بوده و باید کل دستگاه را بعد از استفاده دور انداخت.

اسکالپل‌های قابل استفاده مجدد

اسکالپل‌های قابل استفاده مجدد از فولاد ضد زنگ یا مواد تیتانیوم ساخته شده است. این دسته‌های چاقوی جراحی به عنوان یک ابزار واحد تولید می‌شوند. شیار در نوک دسته چاقو اجازه می‌دهد تا در تیغه‌های چاقو قرار گیرد و آن را نگه دارد. در کاربردهای پزشکی، از هر تیغه چاقوی جراحی فقط باید یکبار استفاده شود. تیغه‌های بیستوری چندبار مصرف معمولا به صورت جداگانه در کیسه‌های استریل بسته بندی می‌شوند اما به صورت غیر استریل نیز ارائه می‌شوند.

قرار دادن تیغ بر روی دسته بیستوری

برای جا انداختن و برداشتن تیغ از روی دسته، باید از سوزنگیر استفاده کنید. انتهای تیغ مورب و گردن دسته بیستوری شیار و لبه مایلی دارد که در هنگام جا انداختن تیغ باید با هم موازی و منطبق باشند.
برای برداشتن تیغ، آن را با سوزنگیر گرفته و همانطور که دهانه به سمت پایین است آن را به سمت جلو حرکت داده تا تیغ خارج شود. بر اساس نوع جراحی کاربرد انواع تیغ بیستوری متفاوت خواهد بود. همانطور که گفته شد سایز تیغ‌ها متفاوت است از همین رو دسته آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود‌ با توجه به نوع عمل، تیغ و دسته آن انتخاب خواهد شد. تیغ‌های جراحی بسیار برنده هستند. برخی از تیغ‌ها را می‌توان تعویض نمود اما برخی از آن‌ها امکان تعویض ندارند. از همین رو باید آن‌ها را تیز کرد.

سخن آخر

تیغ جراحی بیستوری از تیغ‌های مهم و پرکاربرد در جراحی، کالبدشکافی و حجامت است. کاربرد انواع تیغ بیستوری بر اساس شماره آن متفاوت است. جنس دسته آن‌ها معمولا از برنج و تیغ از فولاد ضدزنگ ساخته شده است. با توجه به محل برش این تیغ‌ها استفاده می‌شوند. برای استفاده تیغ بر روی دسته قرار داده می‌شود. برخی از تیغ‌ها قابل تعویض هستند و برخی دیگر تیز می‌شوند.

برای آنکه بدانید بهترین مرکز فروش تیغ بیستوری کجاست به فروشگاه اینترنتی بوژان تب مراجعه نموده و با کارشناسان متخصص به صورت مستقیم تماس برقرار کنید. بنابراین برای خرید تیغ بیستوری از جایی مطمئن خرید کنید. فروشگاه اینترنتی بوژان طب با داشتن بهترین کارشناسان فروش در زمینه تجهیزات پزشکی توانایی ارائه هرگونه مشاوره و خدمات در رابطه با انتخاب و فروش تجهیزات پزشکی را به عموم مردم دارا می‌‌‌‌باشد.

sourcea
ارسال دیدگاه