لیست کامل نام وسایل اتاق عمل

تجهیزات اتاق عمل

فهرست مطالب این صفحه

معرفی وسایل اتاق عمل

شاید بارها نام وسایل اتاق عمل را شنیده باشید اما درباره عملکرد و نحوه استفاده از آن‌ها اطلاعی نداشته باشید. در این مقاله می‌خواهیم لیست کامل نام وسایل اتاق عمل را به شما معرفی کنیم.

تاریخچه تجهیزات اتاق عمل

سابقه تجهیزات اتاق عمل به سالیان دور بازمی‌گردد. بسته به نوع تجهیزات زمان پیدایش و نحوه استفاده از آن متفاوت است. استفاده از اتاق عمل متعلق به اوایل دهه ۱۸۰۰ باز است. جراحی‌ها در آن زمان در ساعات ابتدایی روز که اتاق عمل روشن بود انجام می‌شد. تا قبل از پیدایش برق برای روشنایی اتاق عمل از شمع استفاده می‌کردند.
در ایالت متحده، استریل کردن وسایل و تجهیزات پزشکی تا دهه ۱۸۹۰ انجام نمی‌شد و جراحان تنها کاری که انجام می‌دادند، شستن دست‌های خود بود.
تا دهه ۱۹۰۰ برای جلوگیری از ورود باکتری به زخم استریل کردن تجهیزات آغاز شد. تجهیزات جوشانده و با استفاده از مواد ضدعفونی کننده استریل می‌شدند.

نام وسایل اتاق عمل

اتاق عمل‌ها برای جراحان و پرسنل جراحی طراحی شده است تا اقدامات جراحی انجام دهند. جراحی نیاز به صبر، تمرکز و ایمنی دارد. از همین رو وسایل اتاق عمل باید در بالاترین کیفیت ساخته شده باشند. با دانستن نام وسایل اتاق عمل و کاربرد آن‌ها به شناخت جامعی از وسایل دست خواهید یافت.

چراغ‌های جراحی

نورپردازی برای انجام جراحی باکیفیت بالا ضروری است. چراغ‌های جراحی به گونه‌ای طراحی شده که نور سفید، محل جراحی را کاملا روشن کرده و سایه‌ها را از بین می‌برد. از طرفی این چراغ‌ها نباید در محیط اتاق عمل گرما ایجاد کنند. چراغ‌های LED یا چراغ‌های هیدروژن دو نوع چراغ جراحی هستند. چراغ‌های جراحی LED بهترین نوع هستند زیرا رنگ آن سفید خالص بوده و گرمای کمتر تولید می‌کنند.

تخت اتاق عمل

تخت عمل یا تخت جراحی برای هر اتاق عملی ضروری است. بیمار در طول فرآیند عمل بر روی تخت جراحی در زیر نور چراغ می‌خوابد. این تخت‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بیمار در وضعیت ثابت قرار گرفته و به جراح کمک می‌کند تا در حین جراحی بتواند بخش‌هایی از بدن بیمار را حرکت دهد.

سیستم نمایش جراحی

این سیستم کمک می‌کند تا دیگر اعضای تیم جراحی نیز بتوانند آناتومی پیچیده بدن بیمار را در حین جراحی مشاهده کنند. این نمایشگرها، نمایشگرهای دیواری با اندازه بزرگی هستند که بر روی دیوار و یا ستون تجهیرات نصب شده و نمای نزدیک و واضحی از محل جراحی را نمایش می‌دهند. تصویر این نمایشگرها وضوح بالایی دارد‌.

دستگاه بیهوشی

یکی از دستگاه‌های مهم در اتاق عمل دستگاه بیهوشی است که برای بیهوشی بیمار استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها را با نام بویل نیز می‌شناسند. این دستگاه مقدار مشخصی از گازهای طبی مانند اکسیژن و دی نیتروژن مونوکسید را با گازهای بیهوشی ترکیب کرده و گاز بیهوشی در امن‌ترین حالت تحویل بیمار می‌شود.

تجهیزات اتاق عمل

تورنیک

یکی دیگر از نام وسایل اتاق عمل، تورنیک یا رگ بند است که بر روی قسمتی از بدن بسته و با فشاری که بر عضو بدن وارد می‌کند، جریان خون در سرخرگ یا سیاهرگ متوقف می‌شود.

گرمکن روتختی

این گرمکن‌ها برای گرم کردن ملحفه و پتو استفاده می‌شود و خطر ابتلا به هیپوترمی را برای بیمار کاهش می‌دهد. حفظ دمای بدن در حین عمل بسیار مهم است. این گرمکن‌ها ممکن است شامل یک، دو یا سه محفظه به صورت ثابت یا متحرک باشند.

دستگاه ساکشن

یکی دیگر از نام وسایل اتاق عمل، دستگاه ساکشن است که از وسایل پر استفاده در اتاق عمل به شمار می‌آید. این دستگاه برای مکش و حذف گاز و مایعات در حین جراحی کاربرد دارد.

سینک اسکراب

سینک اسکراب برای شستن دست‌ها و ساعد قبل از جراحی و برای جلوگیری از عفونت در محیط جراحی استفاده می‌شود. این سینک توسط کارکنان OR قبل از عمل استفاده می‌شود. شستن دست یکی از اقدامات مهم برای پیشگیری از انتقال باکتری است.

کمد نگهداری دارو

در این کمد دارو و تجهیزات ضروری اتاق OR نگهداری می‌شود تا پرستاران و پزشکان بتوانند سریع‌تر به تجهیزات دست پیدا کنند. این کمدها از استنلس استیل ۳۰۴ ساخته می‌شوند تا به راحتی استریل شوند.

کمد اسناد پرستاری

کمد اسناد پرستاری توسط پرستاران OR استفاده می‌شود‌ در این قسمت پرونده‌های پزشکی نگهداری شده و بدین وسیله اطلاعات پزشکی مرتبط با جراحی را به روز نگهداری می‌کنند. از طرفی در این کمدها می‌توان از تجهیزات الکترونیکی نگهداری کرد. این ایستگاه‌های مستندسازی به پرستاران در مدیریت موثر اطلاعات بیمار کمک می‌کند.

مواد ضدعفونی کننده مورد استفاده در اتاق عمل

  • ضدعفونی کننده سطوح اپیمکس
  • ضدعفونی کننده سطوح پرفورم
  • ضدعفونی کننده سطوح بیگوآنید
  • ضدعفونی کننده سطوح جرمی ساید اچ
  • ضدعفونی کننده سطوح ترالین

برای آنکه بدانید بهترین مرکز فروش لوازم اتاق عمل کجاست به فروشگاه اینترنتی بوژان تب مراجعه نموده و با کارشناسان متخصص به صورت مستقیم تماس برقرار کنید. بنابراین برای خرید وسایل اتاق عمل از جایی مطمئن خرید کنید. فروشگاه اینترنتی بوژان طب با داشتن بهترین کارشناسان فروش در زمینه تجهیزات پزشکی توانایی ارائه هرگونه مشاوره و خدمات در رابطه با انتخاب و فروش تجهیزات پزشکی را به عموم مردم دارا می‌‌‌‌باشد.

کلیدواژه : تیغ بیستوریجراحی
sourcea
ارسال دیدگاه