نحوه مراقبت از آتل و گچ

مراقبت از آتل و گچ

فهرست مطالب این صفحه

مراقبت از آتل و گچ

زمانی که شما دچار شکستگی دست و پا می‌شوید، به گچ یا آتل نیاز پیدا می‌کنید. گچ ماده است که برای رفع شکستگی و محکم کردن اندام استفاه می‌شود تا از حرکت قسمت آسیب دیده جلوگیری شود. هدف اصلی این است که قسمت آسیب دیده تا مدتی بی حرکت باشد تا آسیب‌های وارد شده از بهبود یابند. آتل پا و دست نیز نوعی قالب براب حفاظت از اندام است. در روزهای اول گچ گرفتگی یا اتل، مراقبت از آن بسیار سخت است چرا که شخص به این وسیله عادت ندارد. مراقبت از آتل و گچ در طول دوره درمان بسیار اهمیت دارد. به عنوان مثال طرز خوابیدن با دست گچ گرفته و همچنین مراقبت از انواع آتل پا و دست بسیار مهم است. در این مقاله از بوژان طب با ما باشید تا اطلاعات کاملی درباره مراقبت از اتل و همچنین مدت زمان آتل بندی پا به دست آورید.

چه زمانی از گچ و انواع آتل پا و دست استفاده می شود؟

قبل از بیان روش های مراقبت از آتل و گچ  بهتر است بدانید که کاربرد گچ و انواع آتل پا و دست چیست.

پزشک با استفاده از گچ، استخوان شکسته را در موقعیت مناسب قرار می‌دهد تا به ترمیم آن کمک کند.

گچ و آتل پا یا دست، استخوان‌های در حال ترمیم را در جای خود نگه می‌دارند و از جابجایی آن‌ها جلوگیری می‌کنند.

این مراقبت‌ها منجر به کاهش درد، تورم و انقباض عضله در منطقه مصدوم شده می‌شوند.

گچ و آتل ممکن است پس از عمل جراحی برای حمایت از منطقه مصدوم نیز استفاده شوند. قابل ذکر است که آتل در مقایسه با گچ حمایت کمتری ایجاد می‌کند، اما در مواردی که ورم وجود دارد، استفاده از آتل از گچ راحت‌تر است.

پزشک شما تصمیم خواهد گرفت که کدام نوع حمایت برای شما بهترین است، بنابراین مهم است که نظر و دستورات پزشک خود را رعایت کنید.

مدت زمان آتل بندی پا

انواع گچ و آتل

گچ سفارشی بر اساس نیازهای هر بیمار ساخته می‌شود. این گچ‌ها باید به درستی متناسب با شکل اندام آسیب‌دیده شما باشند تا بهترین پشتیبانی را فراهم کنند. گچ می‌تواند از مواد گچی معمول و یا فایبرگلاس ساخته شود که فایبرگلاس یک ماده پلاستیکی است و می‌تواند به خوبی شکل بگیرد. قابل ذکر است که مراقبت از آتل و گچ دارای اهمیت بسیار زیادی است.

آتل نیز می‌تواند سفارشی برای هر بیمار ساخته شود، به خصوص اگر تناسب دقیق لازم باشد. در سایر موارد از آتل‌های آماده استفاده می‌شود که در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند و برای استفاده آسان تر و سریع‌تر هستند. بعضی از آن‌ها چسب‌های نواری بلندی دارند که پوشیدن، درآوردن و تنظیم آتل را راحت می‌کنند.

مراقبت از آتل و گچ

درمان‌هایی که از آتل یا گچ برای ترمیم استخوان استفاده می‌شود نیازمند مراقبت‌های خاص هستند. این مراقبت‌ها می‌توانند به بهبودی سریعتر و مطمئن‌تر شما کمک کنند. اما لازم است که دستورالعمل‌های پزشک را به دقت رعایت کنید.

نگهداری خشک

حفظ آتل یا گچ در شرایط خشک بسیار مهم است. رطوبت می‌تواند باعث سستی گچ شود و ممکن است پوست را تحریک کند.

استفاده از پوشش ضدآب

حین حمام یا در مواقعی که ممکن است آب به آتل یا گچ برسد، از دو لایه پلاستیک محافظ ضدآب استفاده کنید تا از خیس شدن آتل یا گچ جلوگیری کنید.

اجتناب از زیر آب رفتن

یکی دیگر از راه های مراقبت از آتل و گچ، زیر آب نگرفتن آن است. حتی اگر آتل یا گچ با پوشش ضدآب پوشیده شده باشد، آن را در زیر جریان آب قرار ندهید.

راه رفتن با گچ

برای فایبرگلاس یک ساعت و برای گچ دو یا سه روز زمان لازم است تا به اندازه کافی سفت و سخت شود تا بتواند روی آن راه برود.

می‌توانید از کفش یا پوششی بر روی گچ در زمان پیاده‌روی خود استفاده کنید. این کفش از ته گچ در هنگام راه رفتن محافظت می‌کند.

مطمئن شوید که گچ کاملاً خشک و سفت شده باشد تا از هر گونه آسیب و خرابی جلوگیری کنید.

دوری از آلودگی باشید

برای مراقبت از آتل و گچ سعی کنید از هرگونه خاک یا ماسه دوری کنید تا وارد گچ و آتل نشود. همچنین برای نظافت بهتر، پد پنبه ای که ممکن است داخل گچ یا آتل قرار دهند را بیرون نیاورید.

طرز خوابیدن با دست گچ گرفته

اقدامات پیشگیری از خارش در قالب گچ یا آتل

اشیای تیز را جهت خاراندن پوست وارد گچ یا آتل نکنید. همچنین دقت داشته باشید که از پودر و یا اسپری برای خارش پوست خودداری کنید.

اگر خارش ادامه دارد و غیر قابل تحمل است، با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر چیزی در قالب گچ یا آتل شما گیر کرده باشد و باعث تحریک پوست شده است، برای مراقبت مناسب از گچ و آتل خود با پزشکتان مشورت کنید.

طرز خوابیدن با دست گچ گرفته

چنانچه تمایل دارید طرز خوابیدن با دست گچ گرفته را بدانید بهتر است بگوییم که بهترین روش برای خوابیدن با دست گچ گرفته به صورت است، به پشت دراز بکشید و گچ را روی چند بالش بلند قرار دهید تا استخوان شکسته بالای قلب شما بلند شود. سپس خود را با بالش‌های دیگری که در اطرافتان نصب شده‌اند تثبیت کنید تا از پرت شدن و چرخیدن جلوگیری کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا در حین خواب، استخوان شکسته به درستی حمایت شود و از ایجاد فشار یا ناراحتی جلوگیری شود.

انواع آتل پا

مدت زمان آتل بندی پا و گچ گرفتن

برای اطلاع از مدت زمان آتل بندی پا و گچ گرفتن، بهتر است بگوییم که استخوان‌های شکسته نیاز به چند هفته تا چند ماه برای التیام کامل دارند. درد معمولاً زمانی کاهش می‌یابد که استخوان به اندازه کافی محکم شود.

دقت داشته باشید که بعد از استفاده از گچ یا آتل، قدرت عضلانی در ناحیه آسیب‌دیده ممکن است تضعیف شود. انجام تمرینات ورزشی مناسب به بازگرداندن قدرت عضلانی طبیعی، حرکت مفاصل و انعطاف‌پذیری کمک می‌کند.

تا زمانی که استخوان به طور کامل ترمیم نشده و از خود محافظت نکند، نیاز به استفاده از گچ یا آتل خواهید داشت.

مراجعه به پزشک و فیزیوتراپیست می‌تواند در فرآیند توان‌بخشی مفید باشد.

خرید اتل

در این مقاله اطلاعات کاملی درباره مراقبت از آتل و گچ برای شما بیان کردیم. امیدواریم که این مطالب برای شما کامل بوده و از آن استفاده ببرید.

برای خرید هر نوع اتل دست یا پا می توانید به سایت بوژان طب مراجعه کنید. این مجموعه با سابقه ای طولانی مدت در زمینه خرید و فروش انواع اتل می تواند بهترین اتل را با مناسب ترین قیمت در اختیار شما قرار بدهد. خریدی مطمئن را با بوژان طب تجربه کنید.

sourcea
ارسال دیدگاه