قهرمانان پنهان اتاق عمل: درک نقش حیاتی لوازم جراحی اتاق عمل

فهرست مطالب این صفحه

لوازم جراحی اتاق عمل

یکی از مهم ترین قسمت های هر بیمارستان، اتاق عمل است که مختص جراحی های مختلف است. زمان تجهیز و آماده کردن این اتاق باید به نکات بسیاری دقت کرد. چرا که کوچکترین کمبود می تواند در جان بیمار تاثیر بگذارد. حتی زمان نورپردازی و رنگ کردن اتاق نیز باید بسیار دقت کرد. لوازم جراحی اتاق عمل یکی دیگر از تجهیزاتی است که دارای اهمیت بسیار بالایی است. چرا که این تجهیزات به صورت کاملا مستقیم با بدن بیمار تماس دارند. به همین دلیل است که یادگیری ابزار جراحی اهمیت بسیار زیادی دارد. آیا می دانید نام وسایل جراحی چیست؟ آیا میدانید برای خرید ابزار جراحی باید به چه سایتی مراجعه کنید؟ در این متن از سایت بوژان طب با ما باشد تا درباره لوازم جراحی و تصاویر ابزار جراحی اطلاعات کاملی را برای شما بیان کنیم.

لوازم جراحی اتاق عمل

با توجه به اینکه برای جراحی کردن به ابزار های مختلفی نیاز است، پس شناخت لوازم جراحی اتاق عمل بسیار اهمیت دارد. در دنیای امروزی ابزار های مختلف و حرفه ای برای جراحی به وجود آمده اند تا کار پزشکان را در اتاق عمل راحت تر کنند.

بعضی از این لوازم برای جراحی های عمومی، و بعضی دیگر برای جراحی های حرفه ای استفاده می شوند. با توجه به تنوع بسیار بالای لوازم جراحی، یادگیری ابزار جراحی از اهمیت بالایی برخوردار است.

خرید ابزار جراحی نام وسایل جراحی تصاویر ابزار جراحی

نام وسایل جراحی

همان طور که در مطالب بالا گفته شد، یادگیری ابزار جراحی دارای اهمیت بسیار زیادی است. برای اطلاع از نام وسایل جراحی، می توان برخی از آن ها را به دسته های زیر تقسیم بندی کرد:

تخت جراحی اتاق عمل

تخت های جراحی که در اتاق عمل استفاده می‌شوند، دارای کاربردهای مختلفی هستند. این تخت‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که ویژگی‌های منحصر به فردی نسبت به سایر تخت‌ها داشته باشند. تخت‌های بیمارستانی نیز برای انواع مختلف عمل‌های جراحی در حالت‌های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.این تخت‌ها دارای استحکام کامل و قابلیت نصب لوازم اضافی می‌باشند. ارتفاع تخت‌های جراحی قابل تنظیم است و ابعاد آن‌ها به گونه‌ای است که انجام عمل جراحی به راحتی در آن‌ها امکان‌پذیر باشد.

مانیتور

مانیتورینگ علائم حیاتی یکی از لوازم جراحی اتاق عمل در بیمارستان‌ها، به ویژه در اتاق عمل بوده که بسیار حیاتی است. این دستگاه سیگنال‌های حیاتی بیمار را نشان می‌دهد و به پرستاران امکان کنترل علائم حیاتی بیمار را می‌دهد.

مانیتور علائم حیاتی به دو شکل ثابت و پرتابل تولید می‌شود. معمولاً از مانیتور علائم حیاتی ثابت در اتاق عمل‌ها استفاده می‌شود. همچنین این مانیتور بر اساس نوع اتصال به سه دسته کنار تختی، مرکزی و تله مانیتورینگ تقسیم می‌شود.

دستگاه شوک

الکتروشوک یا دفیبریلاتور یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات پزشکی و درمانی است که در اتاق عمل کاربرد دارد و به دو صورت ثابت و پرتابل طراحی و عرضه می‌شود. زمانی که فرد دچار حمله قلبی و ایست قلبی می‌شود، استفاده از دستگاه الکتروشوک می‌تواند به زنده ماندن فرد کمک کند. این دستگاه برای احیای افراد استفاده می‌شود و کاربرد بسیاری دارد.

چراغ اتاق عمل

چراغ مخصوص اتاق عمل یا چراغ سیالتیک از لوازم جراحی اتاق عمل بوده که بسیار مهم و کاربردی است. این چراغ نوری روشن و شبیه به نور روز ایجاد می‌کند تا پزشکان در عمل جراحی دچار خطا نشوند.

نور تولید شده توسط این چراغ هیچ سایه‌ای ندارد و دمای محیط را افزایش نمی‌دهد. این چراغ نور سرد تولید می‌کند و به صورت سقفی، پرتابل و پیشانی عرضه می‌شود.

خرید ابزار جراحی نام وسایل جراحی تصاویر ابزار جراحی

وسایل بیهوشی

ماشین بیهوشی یکی دیگر از تجهیزات کاربردی و پراستفاده در اتاق عمل است. این دستگاه، هنگام بیهوشی، سیستم تنفسی افراد را کنترل می‌کند و گازهای مورد نیاز بیمار را به فرد می‌رساند و گاز کربن دی‌اکسید بیمار را خارج می‌کند.

ساختار ماشین بیهوشی دارای پیچیدگی بسیاری است و این دستگاه شامل تجهیزات متنوع و 4 بخش اصلی سیستم انتقال گاز، مانیتور، ونتیلاتور و مدار تنفسی بیهوشی می‌باشد.

دستگاه اکسیژن

از دیگر تجهیزات پزشکی پر کاربرد و پر مصرف، یا به عبارتی لوازم جراحی اتاق عمل می‌توانیم به “کپسول اکسیژن” اشاره کرد. بیماران در اتاق عمل به اکسیژن نیاز دارند. اکسیژن مورد نیاز بیماران از طریق مخزن های چدنی و آلومینیومی که در اتاق عمل وجود داردف تامین می شود. امروزه در اتاق عمل ها از مخزن های سه، پنج، ده و پنجاه لیتری استفاده می شود.

 ابزارهای هموستاتیک

این دسته شامل ابزارهایی است که برای انسداد عروق و توقف خونریزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، الکتروکوتر و ابزارهای مرتبط با آن، فورسپس هموستاتیک، هموستات و کلیپس‌های عروقی برای کنترل خونریزی استفاده می‌شوند.

ابزارهای لازم برای گرفتن یا نگه داشتن بافت

جراحان برای گرفتن یا نگه داشتن بافت‌ها از ابزارهای خاصی استفاده می‌کنند تا به دید نزدیک‌تری از موضع عمل برسند. به عنوان مثال فورسپس  جراحی یکی از پرکاربردترین و متنوع‌ترین ابزارهای جراحی است. مهم ترین هدف استفاده از این وسایل، تثبیت بافت و یا نگه داشتن آن است. فورسپس‌ها در طیف وسیعی از مدل‌ها و اندازه‌ها در دسترس هستند و می‌توانند نوک صاف یا منحنی داشته باشند، به طوری که انتخاب آن‌ها باید بر اساس اندازه و ماهیت بافت موردنظر باشد. از دیگر لوازم جراحی اتاق عمل

می توان به گیره ها اشاره کرد. از گیره‌ها برای نگه داشتن بافت‌ها در کنار هم، جلوگیری از خونریزی و محکم کردن وسایل یا مواد در جای خود استفاده می‌شود.

ابزارهای برش و تشریح

در اتاق عمل ابزارهای زیادی وجود دارند که برای برش برخی استخوان های نرم و یا حتی پوست مورد استفاده قرار می گیرند.

تصاویر ابزار جراحی را می توانید در قسمت های مختلف سایت بوژان طب مشاهده کنید. این ابزارها شامل موارد زیر می‌باشند:

قیچی

یکی دیگر از ابزار های اتاق عمل، قیچی جراحی است. از این وسیله برای برداشتن بخیه ها، برش دادن پوست و حتی برداشتن و عوض کردن پانسمان زخم استفاده می شود.

قیچی‌ها ممکن است دسته‌های بلند یا کوتاه داشته باشند و تیغه‌های صاف، خمیده، یا دندانه دار نیز دارند.

چاقوی جراحی

یکی دیگر از اساسی ترین لوازم جراحی اتاق عمل چاقو است.چاقو دارای کاربرد بسیار زیادی در اتاق عمل است. این ابزار برای ایجاد برش در پوست یا سایر بافت‌ها استفاده می‌شود. تیغه های بسیار کوچک این وسیله باعث ایجاد کردن برش های تمیز و یکدست می شود.

نمونه‌های دیگر ابزارهای جراحی که برای برش یا تشریح استفاده می‌شوند عبارتند از: استخوان بر، دیسکاتورهای بلانت، فورسپس بیوپسی و غیره.

  • پمپ سرم

از دیگر وسایل اتاق عمل می توان به پمپ سرم اشاره کرد. نام دیگر این وسیله پمپ اینفیوژن است. از این وسیله برای انتقال مایعات به بدن بیمار استفاده می شود. قابل ذکر است که دقت این دستگاه دارای اهمیت بسیار زیادی است. پس هنگام خرید، حتما به دقت دستگاه توجه کنید.

  • رگ بند

رگ بند از دیگر لوازم جراحی اتاق عمل است که از آن برای متوقف کردن جریان خون استفاده می شود. نام دیگر این دستگاه تورنیکت می باشد. با استفاده از این وسیله می توان خونریزی هنگام عمل را کاهش داد. در واقع این دستگاه با مسدود کردن موقتی برخی از سیاهرگ ها یا سرخ رگ ها، به کاهش خونریزی کمک می کند.

نکات انتخاب لوازم جراحی اتاق عمل

در انتخاب ابزار جراحی مناسب، چند نکته کلیدی باید در نظر گرفته شود:

نوع عمل جراحی

هر نوع جراحی نیازمند مجموعه ابزارهای عمومی و اختصاصی است که باید قبل از شروع جراحی انتخاب و آماده شوند.

سن، وزن و جثه بیمار

ابزارهای مناسب برای نوزادان و بزرگسالان متفاوت است و باید متناسب با ساختار بدن بیمار انتخاب شوند.

فراوانی استفاده

اگر قرار است ابزار به طور مکرر استفاده شود، بهتر است از ابزارهای مقاوم تر که برای مدت طولانی‌تر قابل استفاده هستند، انتخاب شود.

مواد ساخت

برخی ابزارها از مواد باکیفیت تر و با دوام بیشتری ساخته شده‌اند و برای استفاده های مکرر مناسب تر هستند.

قابلیت نظافت و استریلیزاسیون

ابزارهای جراحی باید به راحتی قابل تمیز کردن و استریلیزه شدن باشند تا از انتقال عفونت جلوگیری شود.

بنابراین با در نظر گرفتن این عوامل، می‌توان لوازم جراحی اتاق عمل مناسب برای هر عمل جراحی را انتخاب کرد.

خرید ابزار جراحی

در این متن تعدادی از لوازم اتاق عمل را برای شما بیان کردیم. شما می توانید برای مشاهده تصاویر ابزار جراحی به دسته لوازم جراحی در همین سایت مراجعه کنید.

برای خرید ابزار جراحی می توانید به سایت بوژان طب مراجعه کنید. این مجموعه با سابقه ای طولانی مدت در زمینه خرید و فروش انواع لوازم جراحی اتاق عمل، توانسته است نظر افراد زیادی را به خود جلب کند. چرا که قیمت مناسب را در کنار کیفیت بالای محصولات پیش می برد. با خرید از بوژان طب، یک خرید راحت و مطمئن را تجربه خواهید کرد.

 

 

بوژان طب
ارسال دیدگاه