همه چیز درباره انواع قیچی پزشکی

قیچی جراحی

فهرست مطالب این صفحه

بررسی انواع قیچی پزشکی

جراحان در حین عمل از انواع قیچی پزشکی برای برش بافت در سطح یا داخل بدن انسان استفاده می‌کنند. تیغه‌ها می‌توانند منحنی یا به شکل صاف و مستقیم باشند.

هنگامی که کمان‌های قیچی مقابل هم بسته می‌شوند، لبه‌های تیز شده روی یکدیگر می‌لغزند و اثر کالبد شکافی بر روی اندام به جا می‌ماند. برای ایجاد زخم بهتر، قیچی باید دقیقا در نقطه‌ای که تیغه ها به هم متصل می‌شوند، فرود آید. قیچی معمولا برای افراد راست دست طراحی می‌شود. قیچی‌های جراحی با کیفیت بالا و کشش خوب نیز می‌تواند برای افراد چپ دست استفاده شود.

قیچی یکی از مهمترین و ارزشمندترین ابزار جراحی است. آنها از فولاد ضد زنگ طبی درجه یک تولید می‌شوند. برخی از اقدامات برای تولید قیچی یکبار مصرف انجام شده و تاکنون، موفقیت محدودی در این زمینه به دست آمده است. با این وجود قیچی جراحی با کیفیت بالا قابل استفاده مجدد است. حدود 2000 نوع مختلف قیچی جراحی در حال استفاده است که ما در این مقاله به معرفی برخی از انواع قیچی پزشکی خواهیم پرداخت.

معرفی انواع قیچی پزشکی

با اطلاع از انواع قیچی پزشکی با کاربرد و نحوه استفاده از آن‌ها بیشتر آشنا خواهید شد.

قیچی متزنبام

قیچی استاندارد متزنبام بیشتر در جراحی احشایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نسبت ساقه به تیغه بسیار طولانی‌تر بوده و تیغه‌ها خمیده هستند. نوع قوی این قیچی در جراحی ارتوپدی استفاده می‌شود.

برای جابجایی بافت‌ها و اندام‌های شکمی که عمدتا ظریف و شکننده هستند، قیچی Metzenbaum ایده آل است. تیغه‌ها معمولا صاف و خمیده هستند. از آنجا که طول ساق‌ها نسبت به تیغه نسبتا بلند است، بازخورد بسیار عالی خواهد داشت. مهمتر از همه حساسیت این قیچی در صورت کالبد شکافی است، زیرا می‌تواند برای جراحی بافت نیز استفاده شود.
قیچی متزنبام علاوه بر قطع و برش بافت، برای کالبد شکافی (B) نیز استفاده می‌شود.
قیچی‌های متزنبام با کیفیت بالا گران هستند و نباید از آنها برای کارهای بسیار سخت مانند برش مواد بخیه، مش یا اسفنج استفاده کرد. برای این منظور قیچی مایو بسیار مناسب است.

قیچی جراحی

قیچی مایو

یکی دیگر از انواع قیچی جراحی قیچی مایو است. در این قیچی‌ها یک شاخه تیز و یکی دیگر صاف است. مایو معمولا از فولاد ضد زنگ ساخته می‌شود. به طور معمول حدود 6 اینچ طول دارد. انتهای نیمه کدر داشته و می‌تواند تیغه‌های مستقیم یا خمیده داشته باشد.
آنها در انواع جراحی از جمله جراحی‌های اطفال و دامپزشکی استفاده می‌شوند. قیچی مایو با تیغه مستقیم برای برش بافت‌های بدن در نزدیکی سطح زخم و برای برش بخیه ساخته می‌شود. این قیچی با تیغه منحنی اجازه نفوذ عمیق تر به داخل زخم را نسبت به تیغه‌های مستقیم می‌دهد. قیچی خمیده برای برش بافت‌های ضخیم مانند بافت‌های موجود در ماهیچه‌ها، رحم، سینه و پا استفاده می‌شود.
علاوه بر این دارای سرهای نیمه چرب است. تیغه‌ها و دستگیره‌ها از قیچی متزنبام قوی تر هستند. اغلب آنها را قیچی بخیه یا قیچی مواد نیز می‌نامند.

 

قیچی برقی

یکی دیگر از انواع قیچی پزشکی، قیچی برقی است این قیچی یک پیشرفت جالب و نسبتا جدید است. برای جلوگیری از خونریزی اجزای کوچک مانند مویرگ‌ها و عروق کوچک، این قیچی مخصوص عایق بندی شده است. قبل از برش، انعقاد بافت توسط یک ضربه الکتریکی بین تیغه‌ها ایجاد می‌شود.

قیچی برقی در طول‌های مختلف موجود است. آنها از نظر شکل شبیه قیچی متزنبام هستند. بدنه به استثنای نوک عایق بندی شده است.

این عمل معمولا توسط جراح از طریق پدال پا آغاز می‌شود. این نوع قیچی نیاز به دو کابل دارد که توسط بسیاری از جراحان کنترل می‌شوند.

قیچی برقی از خونریزی جلوگیری کرده و عمل جراحی را تسریع می‌کند. با این حال، گسترش حرارت جانبی باید در نظر گرفته شود. زیرا ممکن است منجر به آسیب بافت مجاور (به عنوان مثال، اعصاب) شود.

قیچی ایریس

قیچی ایریس بسیار کوچک است، با یک نقطه مینیاتوری و فوق العاده تیز برای کار با جزئیات خوب در عمل جراحی چشم کاربرد دارد. برخی از آنها دارای تیغه‌های مستقیم و برخی دیگر دارای تیغه‌های منحنی برای انواع خاصی از کارهای دقیق هستند. قیچی عنبیه علاوه بر استفاده در جراحی‌های چشم، می‌تواند برای انواع دیگر روش‌های جراحی یا در اورژانس برای کارهای مختلف پزشکی نیز مورد استفاده قرار گیرد. در کالبد شکافی، آنها اغلب بخشی از کیت ابزار هستند زیرا برای کارهای جزئی بسیار مناسب می‌باشند. مانند زمانی که می‌خواهید یک ساختار آناتومیکی را بدون آسیب رساندن به قسمت‌های بزرگتر مورد بررسی قرار دهید این قیچی استفاده می‌شود.

قیچی باندینگ

قیچی بانداژ از فولاد ضد زنگ ساخته شده است. دارای نوک زاویه دار است که در لبه‌ها کدر بوده و گاهی اوقات دارای تیغه‌های دندانه دار است. این قیچی کاربردهای زیادی دارد، اما سه مورد اصلی از کاربرد آن این است که باندها را در اندازه خاصی کوتاه کنید، باند را از فرد جدا کرده و لباس یا گاز را برش بزنید. تیغه‌های زاویه دار هنگام برداشتن باندها بسیار مهم هستند زیرا از هر چیزی که در زیر سطح برش قرار دارد زاویه می‌گیرند. بنابراین صدمه‌ای رخ نمی‌دهد. از دیگر نکات مرتبط با آن کاهش خطر سوراخ شدن پوست هنگام استفاده از آنها برای برش مواد و لباس مفید است.

سخن آخر

قیچی جراحی برای استفاده در جراحی و سایر روش‌های پزشکی مانند بریدن پوست مرده از دور زخم و برداشتن پانسمان طراحی شده است. آنها از نظر قیچی معمولی به دلیل وضوح و قابلیت استریل شدن و همچنین تنوع در شکل تیغه‌ها برای استفاده در کاربردهای مختلف پزشکی استفاده می‌شوند. ماده‌ای که معمولا در ساخت قیچی جراحی استفاده می شود فولاد ضد زنگ است زیرا محکم و بادوام است. می‌تواند چندین دور شستشو و اتوکلاو را تحمل کند و لبه را برای مدت طولانی نگه دارد. تیغه‌ها می‌توانند خمیده، قوس دار یا مستقیم، با انتهای تیز یا کدر برای اهداف متفاوت باشند.

در اتاق عمل، یک جراح می‌تواند با قیچی جراحی مواد مرده را از بیمار جدا کرده، بافت را کالبد شکافی کرده و انواع مختلف بافت را دستکاری کند. آنها همچنین می‌توانند برای تهیه باند و بخیه مفید باشند.
برای آنکه بدانید بهترین مرکز فروش انواع قیچی پزشکی کجاست به فروشگاه اینترنتی بوژان تب مراجعه نموده و با کارشناسان متخصص به صورت مستقیم تماس برقرار کنید. فروشگاه اینترنتی بوژان تب با داشتن بهترین کارشناسان فروش در زمینه تجهیزات پزشکی توانایی ارائه هرگونه مشاوره و خدمات در رابطه با انتخاب و فروش تجهیزات پزشکی را به عموم مردم دارا می‌‌‌‌باشد.

کلیدواژه : قیچی پزشکیکاربرد
sourcea
ارسال دیدگاه