قلم کوتر چیست و همه چیز درباره آن

قلم کوتر چیست

فهرست مطالب این صفحه

معرفی و کاربرد قلم کوتر

برخی از اصطلاحات مورداستفاده برای توصیف جراحی الکتریکی گیج کننده است. هدف از این روش انجام کوتریزاسیون است. کلمه کوتر از کلمه لاتین به معنای برند گرفته شده است. به انعقاد یا تخریب بافت توسط گرما یا یک ماده سوزاننده مربوط می‌شود.
جراحی الکتریکی استفاده از یک قطبیت متناوب با فرکانس بالا (فرکانس رادیویی)، جریان الکتریکی به بافت بیولوژیکی به‌عنوان وسیله‌ای برای برش، انعقاد، خشک کردن یا ریزش بافت است.
دستگاه‌های جراحی الکتریکی اغلب در طول عمل‌های جراحی استفاده می‌شوند که به جلوگیری از دست دادن خون در اتاق‌های عمل بیمارستان یا در روش‌های سرپایی کمک می‌کنند. یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین تجهیزات جراحی الکتریکی، قلم کوتر است که در ادامه با کاربرد آن بیشتر آشنا خواهید شد.

قلم کوتر چیست؟

قلم کوتر یا مداد الکتروسرژیکال با نام Cautery Pencil یک وسیله پزشکی است که برای انعقاد، برش یا تشریح بافت بیولوژیکی توسط جریان الکتریکی اعمال می‌شود.
این قلم از جریان متناوب فرکانس رادیویی یا RFAC استفاده می‌کند. مدادهای جراحی الکتریکی همه‌کاره هستند و می‌توانند همه نیازهای عملیاتی را برآورده کنند، زیرا دارای رابط اندازه جهانی هستند که آن را با اکثر نوک الکترودهای مارک سازگار می‌کند.
بسته به نیاز جراح، قلم کوتر در اشکال و اندازه‌های مختلف موجود هستند. قلم کوتر را می‌توان با دست یا پا عمل کرد و قابل‌استفاده مجدد است و همچنین در انواع یک‌بارمصرف موجود است.
مدادهای ESU به جراحان امکان کنترل تنظیمات برش و انعقاد را توسط دکمه‌ها یا سوئیچ‌ها می‌دهند.

کاربردهای قلم کوتر چیست؟

مداد ESU در تمام رشته‌های جراحی استفاده می‌شود. برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 جراحی‌های قلبی
مغز و اعصاب
زنان
ارتوپدی
زیبایی
روش‌های دندانپزشکی

انواع قلم کوتر

جراحی الکتریکی ممکن است تک ترمینال، تک‌قطبی یا دوقطبی باشد.به همین دلیل انواع قلم کوتر به‌صورت زیر است:

⦁ قلم کوتر مونوترمینال
هندپیس دارای تک الکترود است.
الکترود بی‌اثر موردنیاز نیست.
⦁ قلم کوتر تک‌قطبی
از پروب تک نوک برای انتقال جریان الکتریکی از ژنراتور برق به محل جراحی استفاده می‌کند.
⦁ قلم کوتر دوقطبی
از فورسپس با هر دو بند متصل به ژنراتور برق استفاده می‌کند: یکی فعال و دیگری الکترود بی‌اثر است.

انواع قلم کوتر

قلم کوتر چگونه به جراحان کمک می‌کند؟

مردم اغلب “جراحی الکتریکی” را با “الکتروکوتر” اشتباه می‌گیرند. دومی از جریان مستقیم استفاده می‌کند درحالی‌که جراحی الکتریکی از جریان متناوب استفاده می‌کند. فقط سیم گرم شده در تماس مستقیم با بافت در الکتروکوتر است. از طرفی در زمان استفاده از قلم کوتر بیمار بخشی از مدار است و جریان از بدن او می‌گذرد. به همین دلیل است که در طول جراحی الکتریکی، از پد یا صفحات الکتروسرجری برای زمین کردن بدن بیمار استفاده می‌شود.
Medikabazaar پدهای الکتروسرجیکال را به‌صورت رایگان با هر دو نوع مداد الکتروسرژیک یعنی یک‌بارمصرف و قابل‌استفاده مجدد ارائه می‌دهد. پدهای جراحی الکتریکی مقرون‌به‌صرفه هستند، هیچ اثری روی بدن باقی نمی‌گذارند، توزیع حرارتی ثابتی را ارائه می‌دهند و به‌راحتی بدون آسیب رساندن به پوست ظریف قابل برداشتن هستند.
جراحان از انواع مختلفی از جریان‌ها برای دستیابی به نتایج مختلف استفاده می‌کنند. مراحل به شرح زیر است:

⦁ خشک شدن ESU
خشکی زمانی حاصل می‌شود که الکترود در تماس مستقیم با بافت باشد. با لمس بافت، غلظت فعلی کاهش می‌یابد. این می‌تواند برای روش‌های جراحی کم تهاجمی استفاده شود.
⦁ Fulguration – ESU Fulguration
بافت را در یک منطقه وسیع منعقد کرده و منعقد می‌کند. جراحان چرخه وظیفه را تا حدود شش درصد تنظیم می‌کنند که گرمای کمتری تولید می‌کند. این منجر به ایجاد انعقاد و نه تبخیر سلولی می‌شود.
⦁ برش
برش ESU بافت را با جرقه‌های الکتریکی تقسیم می‌کند که گرمای شدید را در ناحیه موردنظر متمرکز می‌کند. جراحان این جرقه را با نگه‌داشتن الکترود کمی دور از بافت ایجاد می‌کنند.

انعقاد الکتریکی

انعقاد الکتریکی برای ایجاد تخریب عمیق‌تر بافت و توقف خونریزی با حداقل کربن‌سازی استفاده می‌شود. ظرفیت هموستاتیک و مخرب انعقاد الکتریکی آن را برای درمان سرطان‌های پوست و بیماری‌های پوستی عروقی مانند گرانولوم پیوژنیک ایده آل می‌کند. همچنین می‌توان از آن برای جلوگیری از خونریزی عروق خونی کوچک در حین جراحی پوست استفاده کرد.
انعقاد الکتریکی از الکترودهای تک‌قطبی یا دوقطبی برای تولید جریان ولتاژ پایین و آمپر بالا در توان نسبتاً کم استفاده می‌کند. یک الکترود بی‌اثر از تجمع جریان در بیمار جلوگیری می‌کند، بنابراین ولتاژ پایین برای ایجاد جریان کافی است. آمپر بالا باعث تخریب بافت عمیق و هموستاز با ادغام کلاژن عروق خونی و الیاف الاستیک می‌شود .
قلم کوتر در سراسر ضایعه اعمال می‌شود تا زمانی که انعقاد کمی صورتی تا کم‌رنگ رخ دهد. بافت لخته شده نسبت به پوست معمولی مقاومت بیشتری در برابر جریان الکتریکی دارد و میزان آسیب را محدود می‌کند.

حرف آخر

فروشگاه اینترنتی بوژان تب به عنوان تنها توزیع کننده انواع قلم کوتر در ایران، بهترین قیمت آنلاین را برای خرید مدادها و الکترودهای کوتری ارائه می‌دهد. ما فرآیند خرید آسان و تحویل سریع درب منزل را برای تمام مدادهای جراحی الکتریکی تضمین می‌کنیم.

sourcea
ارسال دیدگاه